PORADNIK KEMPOWICZA

Kemp nadchodzi. Kemp nie zazdrości, Kemp nie szuka poklasku. W każdym razie warto wiedzieć jak się z nim obchodzić. Nie jest zbyt kapryśny ale rozpędzony potrafi wchłonąć duszę. Jeżeli nauczyłeś się już życia w kempowej dżungli – dobrze dla Ciebie. Jeżeli jedziesz pierwszy raz – za chwilę dostaniesz najważniejszą solucję w swoim życiu. Pożegnaj się z przeszłością, rodziną, przyjaciółmi, dziewczyną lub chłopakiem i wskakuj w Kemp.

poradnik1Wieloletnie badania pomogły mi w ustaleniu co ważne, a co ważne nie jest. Badania przypłacone cierpieniem, cierpieniem, cierpieniem, cierpieniem, cierpieniem oraz masą wspaniałych wspomnień i wielkich zapomnień. Najważniejsze jest to, że przyniosły oczekiwany skutek. Po serii intensywnych konferencji z grupą zaprzyjaźnionych kempowych naukowców, udało się określić najważniejsze elementy spoza sfery hip-hopu towarzyszące corocznemu świętu rapu.

Swoiste know-how – pigułka zawierająca klimat Kempa dla ludzi lubiących intensywne przeżycia. Dziesięć pozycji na dziesiątą edycję. Stuk-puk i jedziemy.

1. Podróż pociągiem
Tutaj wszystko ma swój początek. Wybierając swój środek transportu, tak naprawdę określasz klimat całego pobytu. Pociąg? Zawsze. Gotowy na wszystko i jednocześnie beztroski. Zero ograniczeń ze strony kierowcy samochodu, lub godziny odjazdu Kempobusa, dodatkowo umożliwia poznanie największej ilości zwariowanych ludzi. Melanż może przedłużać się wedle upodobań i zasobności portfela.

2. Rum z Colą
Bozkov. Tuzemsky. Te dwie nazwy postarajcie się zapamiętać. W historię Kempu wpisało się już spożycie mixu rumu z Colą w różnych ilościach, statystycznie nierozsądnych. Bardziej roztropni Kempowicze sięgają po RC Colę, która nie ustępuje oryginałowi we właściwościach smakobójczych. Bezdyskusyjne must-have. Legenda i mój osobisty faworyt na liście.

poradnik23. Kofola
Bez zbędnego rozwodzenia się. Niezdatne do picia paskudztwo, którego każdy musi spróbować i do którego nie wiadomo czemu każdy wraca z sentymentem. Pozycja obowiązkowa. Nie pijesz – odpadasz.

4. Langosz
Placek. No zwykły placek, nie wiem z czego jest zrobiony, ale go jem. Klasyczny kempowy pokarm. Lekka szamka dla zmęczonego organizmu, w sam raz na dobry początek dnia o 14, która dba również o naszą higienę – sos czosnkowy wygania do mycia zębów. Od roku 2009 zauważa się wzrost poziomu soli w zawartości placka.

5. Toi-toi ostatniego dnia
Pozostawiam waszej wyobraźni. Tak.

6. Jezioro

Dziko występujące prysznice oswojone przez organizatorów nie dostarczają tyle zabawy co jeziorkowa wytrzeźwiałka. Słońce, roznegliżowane dziewczyny, rum, brak coli i zimna woda. Chyba nic więcej nie muszę dodawać, wszystko co najlepsze jak na pierwszej Moleście. Ulubione miejsce Twoich ulubionych raperów.

7. Materializacja używek
W całym tym zamieszaniu może przydarzyć Ci się, że zawitasz na koncercie. Wśród stałych bywalców krąży mit o pojawiających się znikąd używkach. Może ciężko uwierzyć, ale to prawda. Wyobraź sobie, że gibasz się na koncercie i nagle w Twojej ręce pojawia się używka. A wtedy używasz, choćby nie wiem co. Zjawisko zaobserwowane również na polu namiotowym, jednak proces materializacji jest łatwiejszy do wyłapania gołym okiem. Skrytym materializatorom mówimy stanowcze tak. Naprawdę, banan na japie gwarantowany.

poradnik48. Dialogi z czeskimi sprzedawcami
Plan jest jeden. Kupić coś od Czecha, bo chciałbyś się najeść. Niby łatwe, ale wydaje mi się, że prędzej można dogadać się z kasjerką na PKP po angielsku niż z Czechem po polsku. Czasami trafisz na Czecha z wysokim współczynnikiem domyślności i dostaniesz to, czego naprawdę chciałeś, ale jeżeli zaczniesz tłumaczyć, to przegrałeś. Z perspektywy sprzedawcy musi to wyglądać tak, że przyszedł właśnie jakiś dzikus ze wschodu, który nie potrafi w ogóle mówić i czegoś chce wskazując palcem, wiec dam mu coś za te pieniądze, którymi macha mi przed nosem.

9. Zwyczajne pole namiotowe
Jedyne właściwe miejsce noclegowe w czasie Hip Hop Kempu. Istnieje zmutowana odmiana pod nazwą VIP, ale nie polecam zapuszczania się w tamte okolice, które cechują się ciszą i brakiem melanżu. Zwykłe pole to syrop z młodości. Nieustanna impreza, która nie pozwala zasnąć. Wszystkie wymienione przeze mnie pozycje dostępne są tylko w zwykłej wersji pola namiotowego, pole VIP ma ograniczone możliwości.

10. Tornado
Jedyne na świecie udokumentowane zjawisko paranormalne. Przy odrobinie szczęścia około godziny dwunastej w dniu zamknięcia Kempa, kiedy pole pustoszeje w szybkim tempie, zauważyć można trąbę powietrzną przechodzącą przez pobojowisko. Nie potrafią tego wytłumaczyć największe umysły kempowej społeczności, od roku 2007 tornado pojawiło się dwukrotnie w tej samej porze, czyli ma pięćdziesięcioprocentową skuteczność. Wiemy tylko tyle, że nie jest to masowa halucynacja, bo fajna stronka z filmikami zawiera nagrania tych diabelskich sztuczek. Przynajmniej nie trzeba przejmować się sprzątaniem.

W skrócie to by było na tyle. Pakuj się, pisz swoją historię i pracuj nad własnym don’t-know-how.

PS. Autor artykułu – Robert „Bobek” Cichoń to wieloletni kempowy melanżownik, który na hradeckim festiwalu niejedno przeszedł. Niech ten poradnik bedzie wskazówką a zarazem przestrogą dla „świeżej” kempowej krwi. Stosując się do niego możecie uniknąć błędów, które autor popełniał na swej kempowej ścieżce, ale zarazem w pełni cieszyć się tym, co składa się na nieodłączną atmosferę festiwalu.


O HHK

– Gdzie i kiedy dokładnie odbędzie się festiwal Hip Hop Kemp?

16. edycja festiwalu Hip Hop Kemp odbędzie się w dniach 17 – 19 sierpnia 2017 (czwartek – sobota) na terenie Festivalparku w Hradec Králové w Czechach. Miejsce imprezy jest położone na obrzeżach miasta. Samo Hradec Králové znajduje się około 40 km od polskiej granicy (przejście Kudowa Słone – Náchod). Festivalpark to dawne lotnisko, które zostało w pełni zaadoptowane na potrzeby organizacji festiwalu Hip Hop Kemp. Cała infrastuktura miejsca jest w pełni przygotowana do zapewnienia wyjątkowych atrakcji kilkudziesięciu tysiącom uczestników. Hip Hop Kemp trwa od środy do soboty! W środę, 16 sierpnia odbędzie się oficjalna festiwalowa rozgrzewka, natomiast czwartek, piątek i sobota to pełne festiwalowe dni.

15graffy
– Jak wygląda opcja z graffiti?

Hiphopowe święto z prawdziwego zdarzenia, jakim jest zdecydowanie Hip Hop Kemp, nie może odbyć się bez puszek farby i niesamowitej kreatywności malarzy ulicznych. Kawałek swojej twórczości można zostawić na ciągnącym się kilkaset metrów murze Festivalpaku, który co roku za sprawą utalentowanych grafficiarzy zmienia swoją szatę graficzną.

UWAGA!!! Prosimy wszystkich writerów jadących na Kemp o możliwe wstrzymanie się od bombienia i tagowania terenu festiwalu (wewnątrz Festivalparku) oraz miasta. Wiemy, jak wielką pokusą jest zostawienie po sobie śladu w innym państwie, ale w przypadku Kempu sprawa jest bardzo poważna – to właśnie przez graffiti (a dokładniej szkody wyrządzone przez writerów na mieście) utracona została zajebista miejscówka imprezowa: baseny Cihelna w Pardubicach.

– Kiedy zostanie ogłoszony pełny line-up festiwalu?

Line-up festiwalu rozpoczynamy ogłaszać od marca. Każdego tygodnia co piątek dołączają kolejni artyści, o których możecie poczytać w dziale LINE-UP. Ostateczny skład wykonawców zamykany jest w okolicach czerwca-lipca, ale nawet w sierpniu do line-upu może dołączyć jakiś niespodziewany artysta!
15zespol

– Czy można wystąpić na festiwalu z własnym zespołem?

Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu polskich grup, szczególnie undergroundowych, koncert na festiwalu Hip Hop Kemp mógłby być bardzo ważnym wydarzeniem w karierze, biorąc pod uwagę prestiż imprezy. Na festiwalu występują jednak przede wszystkim starannie wybrane zespoły z całego świata, grające wysokiej klasy rap, a dodatkowo w miarę popularne w Czechach (miejscu imprezy). Dzięki regularnemu stosowaniu tych kryteriów na festiwalu Hip Hop Kemp wystąpili dotychczas tacy polscy artyści jak Grammatik, Pezet/Noon, K.A.S.T.A. Skład, WWO, Warszafski Deszcz, Molesta Ewenement, Łona, Kaliber 44 i O.S.T.R. Niestety uniemożliwiają one praktycznie występ na głównej scenie początkującym grupom, tym bardziej z zagranicznych państw.

Interesującym rozwiązaniem dla wchodzących dopiero na scenę raperów jest możliwość pokazania swoich możliwości w hangarach podczas niezliczonych bitew na wolno czy spontanicznych pokazówek, a także podczas legendarnej Bitwy o Kemping. Podczas freestyle’owych pojedynków mikrofon wędruje z rąk do rąk przez całą noc, a zawodnicy wolnostylowi z całej Europy mogą pokazać, jak wygląda w ich kraju freestyle. Na poprzednich edycjach festiwalu, oprócz rzeszy mniej popularnych na scenie emce, przy wolnym majku pojawili się m.in. O.S.T.R., Rufin, Te-Tris, Kamel, Majkel, czyli postaci dobrze znane na polskim podwórku wolnostylowym. Zapraszamy wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił!


15break
– Jak wygląda program breakdance?

Na festiwalu Hip Hop Kemp pamiętamy o każdym z elementów kultury hip-hop. Wszyscy fani tańca breakdance, zarówno b-boy’e, jak i widzowie, z pewnością znajdą na Kempie swoje miejsce.

Co roku w samym sercu Festivalparku rozstawiana jest specjalna scena, na której od południa do późnych godzin wieczornych odbywają się taneczne jamy, pokazy i zawody w różnych kategoriach, m.in. bboying, dancehall, footwork, house, street dance. Rejestracja na zawody taneczne prowadzona jest przed festiwalem poprzez formularz internetowy, szczegóły TUTAJ.


CZECHY

– Jak zaopatrzyć się w korony?

W 2017 roku w punktach gastronomicznych obowiązuje płatność bezgotówkowa. Za pole namiotowe, parking i na stoiskach z ciuchami czy płytami zapłacisz gotówką, w czeskiej walucie. Korony najlepiej przywieźć ze sobą z Polski, wymieniając po drodze w kantorze. Czeskie banki pobierają ok. 5% prowizji przy wymianie. Złotówki przyjmowane są tylko przez niektóre prywatne kantory. Nie ma ich zresztą tak wiele, jak w Polsce, a przelicznik wymiany jest dość niekorzystny. Najbardziej opłaca się kupić korony w polskim kantorze. Najświeższy kurs możecie znaleźć pod tym adresem.

Na terenie Festivalparku znajdziecie także mobilny bankomat.

– Czy potrzebuję ważnego paszportu, aby dostać się do Czech?

Od wejścia Polski i Czech do Unii Europejskiej, czyli od 1 maja 2004, nie potrzebujemy paszportów by przemieszczać się do unijnych państw. W Czechach możemy przebywać do 90 dni od daty wjazdu bez żadnych formalności, potem powinno się zarejestrować na pobyt tymczasowy. Władze nie mogą go odmówić, jeżeli tylko udowodni się legalne źródło dochodu. Potraktujmy to jako ciekawostkę, gdyż zakładamy, że wszyscy jadą tylko na Kemp 🙂

Wraz z wejściem do Strefy Schengen na granicy polsko-czeskiej (Kudowa Zdrój) kontrole odbywają się tylko okazyjnie, należy jednak pamiętać, że na terenie Czech powinniśmy posiadać przy sobie dowód osobisty lub paszport.

– Czy warto ubezpieczyć się na wyjazd?

Wypad na Kemp to podróż za granicę, dla większości bardzo aktywna, a dla niektórych oznacza także uprawianie sportów i udział w różnych atrakcjach dodatkowych (jazda na BMXach, skimboarding, zjazd na tyrolce, loty helikopterem, skoki na poduszkę, pływanie w jeziorku;).

Dlatego warto zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie turystyczne z opcją uprawiania sportów ekstremalnych pokrywające koszty leczenia, które dla obcokrajowca mogą być bardzo wysokie. Taki rachunek – przykładowo – będzie uwzględniał wizytę u lekarza i w ambulatorium, wezwanie karetki i pobyt w szpitalu liczony za każdy dzień, czy wydanie każdego przepisanego na recepcie leku, a w przypadku poważniejszych urazów także transport sanitarny do Polski. Mimo że do granicy jest blisko, stawki mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Dodatkową zaletą prywatnego ubezpieczenia jest możliwość uniknięcia zapłaty za leczenie czy pobyt w szpitalu z góry. Wtedy ubezpieczyciel przesyła e-mailem lub faksem do placówki medycznej w Czechach dowód posiadanego przez Ciebie ubezpieczenia.

Warto zatem zainteresować się wykupieniem ubezpieczenia na czas wyjazdu do Czech – tutaj możesz porównać kilkadziesiąt ofert i wybrać najlepsze ubezpieczenie dla siebie.


BILETY

– Ile kosztują bilety na Hip Hop Kemp 2017?

Ceny biletów zależą od miesiąca, w jakim są kupowane – w każdym kolejnym okresie przedsprzedaży cena wzrasta. W polskiej przedsprzedaży na www.joyStore.pl (bilet papierowy) lub GoingApp (e-ticket) w sierpniu do samego festiwalu można dorwać wejściówki za 310 PLN (normal) i 555 PLN (VIP). Cena 3-dniowych karnetów w pierwszej puli wynosiła 199 PLN (normal) i 389 PLN (VIP).

– Czy pule biletów są ograniczone?

Tak, każda pula biletów jest limitowana! Mając na uwadze wygodę uczestników festiwalu Hip Hop Kemp, organizator zdecydował się ograniczyć liczbę sprzedawanych biletów. Limity dotyczą zarówno poszczególnych okresów przedsprzedaży, jak i sprzedaży na miejscu. Warto więc jak najszybciej zdecydować się na zakup biletu, gdyż może się okazać, że bilety w danej cenie zostały już wyprzedane. O osiąganych limitach będziemy informować na bieżąco.

15kolejki
Nie jesteśmy również w stanie zagwarantować w 100% dostania biletu na miejscu festiwalu (w przypadku np. przekroczenia określonej liczby uczestników), ani tym bardziej bezproblemowego kupna. We wszystkich poprzednich edycjach były z tym na miejscu wielkie problemy i zwyczajnie nie możemy obiecać, że w tym roku się to nie powtórzy.

Okres oczekiwania po kupno biletu w kolejce przed kasą trwa często nawet 2 godziny, a całość odbywa się w tłoku, na pełnym słońcu i nie należy do najprzyjemniejszych doznań. Zachęcamy wszystkich uczestników festiwalu do kupna biletu w przedsprzedaży internetowej przez oficjalny sklep festiwalowy joyStore lub e-ticketu w Going.

– Ile kosztuje bilet na środowy Warm-up?

Posiadacze zarówno biletów normal, jak i VIP, nie muszą dodatkowo płacić za warm-up, który odbywa się w środę tuż przed festiwalem na terenie Festivalparku, jest on wliczony w cenę karnetu. Bilet dla osób bez wejściówki kosztuje 300 koron.

– Czy będzie można kupić bilety jednodniowe?

Tak, bilety dostępne są zarówno w polskiej przedsprzedaży na www.joyStore.pl oraz Going, jak i na miejscu w cenie ok. 1000 CZK/za dzień. Jednak nie jesteśmy w stanie zagwarantować w 100% dostania biletu na miejscu festiwalu (w przypadku np. przekroczenia określonej liczby uczestników), ani tym bardziej bezproblemowego kupna.

– O co chodzi z polem VIP? Jakie udogodnienia ze sobą niesie?

Pole to nie tylko zadowoli (swoją infrastrukturą) płeć piękną, ale także sprosta potrzebom każdego wymagającego Kempowicza! W porównaniu do kempingu tradycyjnego, festiwalowe VIP’y mogą liczyć m.in. na:

POLE NAMIOTOWE VIP:

– Brak dodatkowych opłat za pole namiotowe, prysznice itp.
– Stacjonarne toalety ze spłuczką
– Stacjonarne prysznice z ciepłą wodą
– W części obiektów sanitarnych będą również zlewy i lustra
– Będzie można wyprać ciuchy w specjalnej pralni
– Non stop serwis obiektów sanitarnych
– Możliwość parkowania na parkingu VIP (za dodatkową opłatą, tuż przy polu VIP)
– Wzmożona ilość ochroniarzy na polu namiotowym
– Świetne oświetlenie
– Pole będzie na bieżąco sprzątane

Strefa VIP (w obrębie terenu festiwalu):

– Osobne bramki wejściowe na teren festiwalu
– Bezpłatny wstęp do namiotu VIP zaraz przy głównej scenie
– Projekcja na żywo ze sceny głównej w w/w namiocie
– Możliwość spotkania wykonawców w w/w namiocie
– Osobno wydzielone bary VIP na terenie festiwalu
– Wstęp na specialne trybuny VIP naprzeciwko głównej sceny
– Darmowe stacjonarne toalety w obrębie terenu festiwalu

– Czy osoby niepełnosprawne mają darmowy wstęp na festiwal?

Kempowicze z odpowiednim zaświadczeniem o niepełnosprawności mają darmowy wstęp na festiwal – wystarczy okazać w kasie biletowej stosowny dokument (legitymacja/orzeczenie o niepełnosprawności). Opiekun osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności otrzyma bilet za 1200 CZK.


NOCLEG

– Jak wygląda sprawa z noclegiem na polu namiotowym?

Zasadniczo Hip Hop Kemp to po naszemu hiphopowy kemping. W związku z tym zdecydowana większość przyjezdnych na festiwal planuje nocleg na jednym wielkim polu namiotowym, położonym tuż przy terenie imprezy. W ten sposób uczestnicy Kempu nocowali także podczas czternastu ostatnich edycji, co się nierozłącznie wpisało w klimat wydarzenia. Kilkanaście tysięcy fanów hiphopu z całej Europy na jednym polu to fascynująca sprawa i wspaniała okazja do zawiązania międzynarodowych znajomości w duchu polskiej integracji.

W porównaniu do pierwszych edycji, których frekwencyjny sukces był pewnym zaskoczeniem dla organizatorów, warunki na polu namiotowym zostały obecnie znacznie polepszone. Przede wszystkim zostały wytyczone trasy, które ułatwiają przemieszczanie się między „stanami” (bo tak po czesku nazywa się namiot), a także dodano mocne oświetlenie.

15namiotySpecyfika Czech jako wyjątkowo bezpiecznego miejsca znacznie obniża obawy o wypadki typu kradzież czy demolowanie Waszego mienia – także w tym roku organizatorzy dołożą wszelkich starań, by ich uniknąć. Nie mniej jednak kemping to kemping i zawsze istnieje ryzyko, że pojawią się na nim niemile widziani ludzie, którzy lubią sobie coś „pożyczyć” bez pytania. Dlatego radzimy wszystkim, by nie zostawiać wartościowych rzeczy w namiocie, a takie gadżety jak odtwarzacze mp3, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe a nawet gotówka przechowywać w specjalnych strzeżonych depozytach, jeśli nie zabieracie ich ze sobą na imprezę, lub obawiacie się, że w szponach melanżu mogą Wam przepaść 😉


– Czy można przyjechać dzień wcześniej?

Na teren pola będzie można przyjechać i zakwaterować się dzień wcześniej, czyli w środę. Wtedy m.in. do Hradec przyjadą oficjalne polskie Kempobusy. Wcześniej nie ma sensu wpadać, gdyż cały teren będzie zamknięty. Rozwiązaniem może być rozbicie się „na dziko” na przykład nad pięknym jeziorkiem, które znajduje się prawie przy samym terenie festiwalu. Pole należy opuścić do 12:00 w niedzielę. Decydując się na pole namiotowe, pamiętajcie o zabraniu ze sobą namiotów – na polu nie będzie możliwości ich wypożyczenia.

– Czy opłata za pole namiotowe jest wliczona w cenę biletu?

Nie, za nocleg na polu namiotowym trzeba zapłacić oddzielnie. Cena wynosi 300 koron za 1 osobę (środa-niedziela albo krócej) + 50 CZK zwrotnej kaucji. Przy wstępie na pole namiotowe dostaje się worek na śmieci + żeton, za który uiszcza się kaucję 50 koron. Po oddaniu na koniec festiwalu worka ze śmieciami i żetonu kaucja jest zwracana.

– Jakie są inne, poza polem namiotowym, sposoby noclegu podczas festiwalu?

W pobliżu terenu lotniska, na którym odbędzie się Kemp, istnieje możliwość nocowania jedynie na festiwalowym polu namiotowym. Nieliczne obecne na terenie domki są przeznaczone tylko dla organizatorów i występujących artystów, więc nie będzie możliwości zamieszkania w nich podczas trwania imprezy.

Jeżeli komuś nie odpowiada nocleg na niekiedy dość głośnym polu namiotowym, może spróbować znaleźć nocleg w mieście. Pełna lista ofert noclegowych w Hradec Králové znajduje się TUTAJ


FESTIVALPARK

– Czy za każdym razem przy wejściu na festiwal będzie trzeba pokazywać bilet?

Nie, to byłaby przecież prawdziwa udręka 🙂 Każdy posiadacz biletu będzie musiał przy wejściu na teren imprezy wymienić go na wodo/wiatro/imprezo-odporną opaskę, zapinaną przez przedstawicieli organizatorów na dłoni. Opaskę powinno nosić się na nadgarstku do końca imprezy, gdyż stanowi przepustkę do wejścia na teren festiwalu Hip Hop Kemp.

Opaski są bardzo odporne, co jednak zrobić, gdy Wam się zerwie? Udajcie się z urwaną opaską do punktu doładować Top-Up systemu bezgotówkowego, gdzie stara opaska zostanie zablokowana i otrzymacie nową opaskę, którą będziecie mogli połączyć z kontem bezgotówkowym online.

15wyjscie

– Co z ogromnymi kolejkami do wejścia?

W tym roku powiększymy ilość bramek i wejść, jak również wzmocnimy budki z akredytacjami i sprzedażą biletów, a Ci, którzy będą już mieli kupione w przedsprzedaży wejściówki nie będą musieli stać w kolejkach jak to miało miejsce przedtem.

Strefa VIP będzie miała osobne wejście, co przyspieszy wpuszczanie naszych VIP Kempowiczów. Również przy głównym wejściu na teren festiwalu będzie osobne wejście dla VIPów, jak i zwiększona w porównaniu do poprzednich edycji ilość „zwykłych” bramek.

– Czy można wejść na teren festiwalu z psem?

Jedynie na teren pola namiotowego. Prosimy o pilnowanie piesków i najlepiej nakładanie im kagańców. W trosce o naszych czworonożnych pupilów prosimy nie zabierać ich na teren festiwalu, gdyż zgiełk i hałas mogą być dla nich zbyt wielkim przeżyciem.


– Jakie są dodatkowe koszty na terenie Kempu?

Najważniejsze koszty to cena 3-dniowego biletu, dojazdu na festiwal, noclegu oraz jedzenia i picia. Nocleg na polu namiotowym jest tani, podobnie jak szama i piwo w Czechach. Szacunkowe ceny posiłków i napojów to maksymalnie 100 CZK za obiad plus 35 CZK za piwo. Dla większości osób koszty wyjazdu zamykają się w granicy 400-500 pln przy dojeździe autokarem. Oczywiście, im komuś bliżej, tym ma taniej. Osoby wybierające się autami w większym składzie ponoszą naturalnie mniejszy koszt dojazdu, niż gdyby jechać w pojedynkę. Za nocleg na zwykłym polu namiotowym płaci się 300 CZK od osoby, trzeba także wykupić żetony na prysznice za 20 CZK (ok. 3 zł). Parking to koszt 200 CZK (lub 500 CZK za kamper).

15jedzenie

– Jak wygląda sprawa z jedzeniem na Kempie?

Przypominamy, że za jedzenie i picie zapłacisz w tym roku zbliżeniem opaski – dowiedz się więcej o systemie bezgotówkowym. Na terenie Kempu znajdziecie dużo różnych stoisk gastronomicznych. Będzie można jeść zarówno potrawy z grilla, tradycyjny smażony ser czeski, langosze, jak i dania wegetariańskie. Nie zabraknie także różnego rodzaju kanapek, ciasteczek, naleśników, owoców, lodów czy ciepłych i zimnych napojów. Tradycją jest również grillowanie na polu namiotowym, które bez wątpienia sprzyja kempowej integracji. W Hradcu znajduje się wiele sklepów i hipermarketów, gdzie także można się zaopatrzyć w artykuły spożywcze.

– Gdzie będzie można kupić jakieś napoje?

Oczywiście również w tym roku będziecie mieli pod dostatkiem barów serwujących różne napoje. Na terenie festiwalu znajdziecie drewniane domki obsługiwane przez barmanów, większe bary z siedzeniami, które będzie obsługiwać do ośmiu barmanów i oczywiście hangar Hospoda, gdzie znajdziecie stoliki i ławeczki, lane piwo, napoje alkoholowe i bezalkoholowe, oraz oczywiście gotowe ciepłe posiłki.

– Czy będzie można gdzieś przechować wartościowe rzeczy?

Specjalnie na różne wartościowe przedmioty (elektronika, dokumenty, etc.) przeznaczone zostaną skrytki, stojące w specjalnie oznakowanym miejscu przy wejściu do festiwalu. Jest to ten sam rodzaj skrytek znany z różnych dworców i innych miejsc oferujących automatyczne przechowywanie mienia. Kosztować ona będzie 20 koron czeskich za dobę. Skrytki są chronione przez specjalnie wyznaczone do tego osoby, które cały czas będą mieć oko na Wasze cenne rzeczy. Inna opcja to zostawienie rzeczy w obsługiwanym przez ludzi depozycie i otrzymanie na nie numerka, przy którego zwrocie dostanie Wasze goodies. Tym samym, jeśli macie coś cennego, lepiej będzie raczej zostawić to w strzeżonej skrytce niż na polu (mimo, że również jest strzeżone).

15kamper

– Czy przy polu namiotowym będzie parking? Ile będzie kosztował?

Przy polu namiotowym będzie strzeżony wyasfaltowany parking, na którym należy zostawić samochody. Nie będzie możliwości wjechać nimi między namioty. Ceny za parking przedstawiają się następująco: 200 koron za samochód osobowy, 500 za kamper bądź przyczepę kempingową oraz 1000 koron za autobus.

Dla kamperów i przyczep zostanie wydzielona specjalna strefa, a ich mieszkańcy chcąc skorzystać z toalet bądź pryszniców na polu namiotowym, będą musieli uiścić opłatę jak za pole namiotowe.

– Czy będzie można na miejscu kupić jakieś płyty?

Tak! I będzie ich bardzo dużo, zarówno winyli, jak i płyt CD. Wśród nich znajdziecie wiele undergroundowych tytułów, niedostępnych w Polsce. Warto więc wziąć ze sobą troszkę koron lub euro więcej i przywieźć kilka skarbów muzycznych. Zwłaszcza, że ceny często korzystnie odbiegają od polskich standardów.

– Czy dostanę jakąś mapkę festiwalową?

Jak co roku przy kasach biletowych i wymianie opasek będą rozdawane darmowe przewodniki z mapkami festiwalowymi, które będą miały wyszczególnione wszystkie najważniejsze punkty na terenie festiwalu (bary, sceny, hangary, punkty sanitarne itp.). Znajdziecie w niej również dokładną czasową rozpiskę koncertów.

15mycie
– Gdzie znajdę jakieś punkty sanitarne na terenie festiwalu?

Wszystkie punkty sanitarne są zaznaczane na mapce festiwalu, ponadto każdy uczestnik zostanie zaopatrzony na miejscu w taką mapkę. W razie jakiejkolwiek potrzeby możecie skorzystać z opieki medycznej zarówno na polu namiotowym jak i na terenie festiwalu.


– Jak ma się sprawa z prysznicami. Będzie można się gdzieś wykąpać?

W tym roku na polu namiotowym będzie się znajdować wystarczająca ilość kabin prysznicowych. Żetony na prysznice będą dostępne przy wejściu na pole namiotowe, cena żetonu to 20 koron. Standardowo czas prysznicu będzie wynosił 3 minuty. Będziecie również mieli możliwość regulacji temperatury wody, oraz możliwość jej zastopowania i ponownego włączenia.

– Co ze wstępem na festiwal dla osób niepełnosprawnych?

Cały teren festiwalu jest przystosowany do poruszania się na wózku inwalidzkim. Kempowicze z odpowiednim zaświadczeniem o niepełnosprawności mają darmowy wstęp na festiwal – wystarczy okazać w kasie biletowej stosowny dokument (legitymacja/orzeczenie o niepełnosprawności). Opiekun osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności otrzyma bilet za 1200 CZK.


PRZEPISY

– Czy są jakieś zakazy albo specjalne przepisy na HHK?

Dla Waszego bezpieczeństwa wszyscy ludzie wchodzący na teren festiwalu będą sprawdzani przez ochronę. Zabrania się wnoszenia wszelkiej broni i innych niebezpiecznych przedmiotów, naczyń szklanych czy butelek, jedzenia i picia, substancji toksycznych i psychoaktywnych, materiałów łatwopalnych.

Wszelkie akcesoria piszące/malujące, jak markery i spraye, są także niedozwolone. Jedynie writerzy biorący udział w jamie będą mogli przynieść narzędzia do pracy.

– Czy na teren Festivalparku można wnieść aparat fotograficzny?

Tylko osoby upoważnione do fotografowania (współpracownicy, dziennikarze z plakietkami press/ photo) mogą wnieść do Festivalparku profesjonalny sprzęt fotograficzny (kamery, lustrzanki z wymienną optyką etc.). Pozostałe osoby mogą zabrać ze sobą zwykłe aparaty kompaktowe, jednak to od ochrony na bramkach zależy, jaki sprzęt uznają za „profesjonalny” i mogą odmówić wpuszczenia osoby z aparatem.

– Czy małe dzieci lub osoby niepełnoletnie będą mogły wejść na teren festiwalu?

Tak, zdecydowanie. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych przy wstępie na Kemp. Osobom młodszym ze względu na bezpieczeństwo radzimy wybierać się w towarzystwie osób starszych. Dzieci w wieku do 10 lat i do 130cm wzrostu mogą wejść na teren festiwalu za darmo. Oczywiście pod opieką rodziców.

– Ile alkoholu będzie można przewieźć przez granicę?

Oto informacja, która dla Wielu uczestników może mieć strategiczne znaczenie 🙂

Cytując za Pascalem:

1 maja 2004 r. znikają granice celne pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Polską. Turyści podróżujący po krajach Unii nie podlegają żadnym ograniczeniom dotyczącym ilości zakupionych i przewożonych towarów pod warunkiem, że są one przeznaczone do użytku osobistego i nie podlegają odsprzedaży. Przykładowo, przewożone towary uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ustalonych limitów:

800 papierosów
200 cygar,
1 kg tytoniu,
10 litrów spirytusu,
20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto),
90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego),
110 litrów piwa.

Generalna zasada mówi, że osoby poniżej 17 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych lub tytoniowych.

– Czy można wnieść na teren festiwalu narkotyki?

W tym roku, podobnie jak miało to miejsce w czasie poprzednich edycji festiwalu, nie powinno być problemów z paleniem marihuany i haszyszu, zarówno na terenie samej imprezy, jak i pola namiotowego, jednak ochroniarze na bramkach mają prawo przeszukać uczestników i mogą skonfiskować używki.

W Czechach do dziś obowiązuje ustawa łagodząca konsekwencje posiadania niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek. Zabronione jest natomiast handlowanie marihuaną, jak i każdym innym narkotykiem. W interesującym nas przypadku dilerom grożą wydalenie z festiwalu oraz pozostałe, znacznie bardziej surowe sankcje prawne.

Na Kempie nie będzie wolno posiadać przy sobie tzw. twardych narkotyków typu ecstasy, amfetamina, lsd, heroina etc. Nie namawiamy nikogo do korzystania ani z tych, ani z tzw. ‚miękkich’ narkotyków.


ATRAKCJE

Hip Hop Kemp to jedna z najwspanialszych imprez każdego lata. Oprócz znakomitych koncertów gwiazd z całego świata, te kilka dni kusi niepodrabialnym nigdzie klimatem, który sprawia, że chce się tam wracać co roku. Poza najlepszymi muzycznymi brzmieniami znajdziesz tam ogrom innych atrakcji, które umilą czas każdemu, nawet najbardziej wymagającemu Kempowiczowi. Poniżej możesz dowiedzieć się na co można było liczyć podczas poprzednich edycji hiphopowego święta.

15bboyGame over stage – nieodłączny element kultury hiphopowej jak zwykle zagości w Hradec Králové. Przez kilka dni na scenie tanecznej odbywać się będą szalone jamyy, których bohaterami zostaną najlepsi b-boys oraz b-girls z całej Europy. Co roku uczestnicy biorą udział w kempowych zawodach tanecznych, mierząc się w kilku różnych stylach, m.in. bboying, dancehall, footwork, house, street dance.

15grafGraffiti – hip-hopowe święto z prawdziwego zdarzenia, jakim jest zdecydowanie Hip Hop Kemp, nie może odbyć się bez puszek farby i niesamowitej kreatywności malarzy ulicznych. Kawałek swojej twórczości można zostawić na ciągnącym się kilkaset metrów murze Festivalpaku, który co roku za sprawą utalentowanych grafficiarzy zmienia swoją szatę graficzną.

Stoiska z płytami, ciuchami i gadżetami – jeśli jesteś kolekcjonerem płyt i lubisz dobrze się ubrać, to na Kempie na pewno znajdziesz coś dla siebie. Na terenie festiwalu znajdzie się kilka bogato wyposażonych namiotów z tysiącami tytułów na różnych nośnikach, gdzie za atrakcyjne ceny znaleźć będzie można poszukiwane od dawna tytuły, które są ciężko dostępne w Polsce. Ponadto wiele stoisk z firmowymi ciuchami będzie miało w swojej ofercie najnowsze i najmodniejsze kolekcje.

15zapasyZapasy w czekoladzie – mimo, iż ten zabawny turniej jest obecny na hradeckiej ziemi od trzech lat, to z miejsca stał się jednym z najpopularniejszych i najbardziej obleganych wydarzeń podczas Hip Hop Kempu. Ze względu na jego formę w ogóle nie można dziwić się tak wysokim wynikom oglądalności. Arena zmagań zawodniczek znajduje się obok main stage i jest nią dmuchany kilkumetrowy basen, wypełniony czekoladą. Panie przyodziane tylko w strój kąpielowy walczą dzielnie pomiędzy sobą, używając siły mięśni, a także umiejętności taktycznych. Świetna zabawa gwarantowana, trzeba to zobaczyć na własne oczy!

15jezioroJeziorka i basen semtex water club – na pewno dotarły do Ciebie legendy o jeziorkach, które znajdują się bezpośrednio obok terenu festiwalu. Właśnie tam najczęściej można się zrelaksować po całonocnych koncertach i zabawie do białego rana. Plaża, chłodząca woda w najgorsze upały, zimne trunki i znakomite towarzystwo, nie byłeś tam jeszcze? Lepiej nadrób zaległości! Nie byłeś nad jeziorkami, to nie byłeś na Kempie człowieku! W tym roku organizatorzy przygotowali też basen na terenie festiwalu, gdzie pomieści się sporo osób, a jeśli kogoś najdzie ochota na różnorakie napoje, to znajdzie je na pewno w barze obok, gdzie najlepsza muzyka rozbrzmiewać będzie do bladego świtu.

pomidoryBitwa na pomidory – nie musisz już jechać do gorącej Hiszpanii by wziąć udział w klasycznej już dziś Tomatinie. Masz ochotę odrobinę się odstresować w nietuzinkowy sposób i porzucać czerwonymi warzywami? Jeśli skinąłeś głową twierdząco, to zawitaj na Hip Hop Kemp i weź udział w regularnej wojnie, gdzie kilkaset kilogramów amunicji w postaci pomidorów będzie do Twojej dyspozycji.

Poker – mamy dobrą wiadomość dla wszystkich fanów tej najpopularniejszej gry karcianej na świecie. Już po raz kolejny każdy rządny dobrej rozrywki i posiadający smykałkę do pokera będzie mógł spędzić w jednym z hangarów wiele niezapomnianych godzin i setek rozdań. A to wszystko przy pięknej muzyce i rewelacyjnym klimacie.

15bballKoszykówka – kochasz najbardziej hiphopowy sport pod słońcem i nie możesz rozstać się z piłką chociaż na jeden dzień? Ciesz się, gdyż na Kempie nie dopadnie cię tęsknota za pomarańczową piłką – będzie można poszaleć na specjalnie przygotowanym boisku i rywalizować z innymi miłośniakmi basketu. Oprócz możliwości luźnej gry ze znajomymi zostaną też zorganizowane liczne turnieje oraz specjalne contesty, w których do wygrania będą atrakcyjne nagrody. Podczas 13. edycji festiwalu odbyły się zawody Bball Jam Mitchell & Ness.

15rowerRampa skateboardowa – przyjdźcie zobaczyć jak na deskach, bmx’ach i rolkach szaleją najlepsi w Europie! Jeśli chcecie, możecie sami spróbować swoich sił między pokazami.

Bitwa o Kemping + Chapeau Rouge & Backspin Freestyle Corner – masz odwagę żeby pokazać swoje skillsy na wolno przed kilkutysięczną kempową publiką? Nie możesz przegapić tych miejscówek! Tuż pod główną bramą Festivalparku przy stoisku Alkopoligamia.com od kilku lat prowadzone są legendarne, polskie zawody freestyle’owe pod szyldem Bitwa o Kemping. Jeśli wolisz międzynarodowe nawijki, wpadnij posłuchać najlepszych przy Chapeau Rouge & Backspin Freestyle Corner.

15bubbleFreeride.cz Board + Adrenalina Zone – podczas trzech dni festiwalu znajdziecie tutaj centrum prezentacyjne longboardów kilku czołowych marek. Oznacza to, że całkiem za darmo będziecie mogli wypożyczyć sobie dowolny longboard z oferty. Tak jak w ubieglym roku, będziecie mogli skoczyć z platformy na ogromną poduchę, ponaparzać salta na trampolinach, utrzymać równowagę na slacklinie czy indoor boardach czy poślizgać się w specjalnym basenie na skimboardzie. Nie zabraknie też dodatkowych możliwości dla aktywnych – jak chociażby zeszłoroczny bubble football.

15motoAtrakcje specjalne – każda kolejna edycja festiwalu Hip Hop Kemp to coraz nowsze i bardziej odjazdowe możliwości! Do tej pory festiwalowicze mieli okazję między innymi pościgać się na gokartach, pograć w paintball, poszaleć podczas festiwalu kolorów czy spróbować swoich sił w footballu wodnym. Podczas 12. edycji tuż przed główną sceną odbywały się niesamowite pokazy motocrossu!

Lot helikopterem – chwila odpoczynku i zapierający dech w piersi widok na cały festiwal z lotu ptaka, który na długo zapadnie Wam w pamięć.

Chillout Zone – elementem nieodłącznie kojarzącym się z Kempem jest widok wychillowanych festiwalowiczów, wylegujących się beztrosko na hamakach i leżakach. W strefach relaksu w każdej chwili można rozłożyć się w wygodnym miejscu z piwem w łapie i rozkoszować urokami Festivalparku.

Co czeka nas podczas zbliżającego się festiwalu? Spodziewaj się wielu innych niespodzianek, które z pewnością zaskoczą Cię pozytywnie po zameldowaniu się na terenie Festivalparku. Nudzić się nie będziesz, to pewne!

wróć